Jaké umístění řezu je obecně při zvětšení prsů možné?

V zásadě při augmentaci prsů rozlišujeme tři možná umístění řezu: podpažím, prsním dvorcem a v podprsní rýze, přičemž přístup podprsní rýhou bývá upřednostňován nejčastěji.

Jaké výhody má vložení implantátu podprsní rýhou vzhledem k viditelnosti jizvy?

Při běžné technice je operační řez pro vložení prsního implantátu asi 4 až 6 cm dlouhý. Samozřejmě záleží také na velikosti prsního implantátu. Existuje ale speciální technika zvětšení prsou s minimální jizvou, při které po operaci zůstanou jizvy výrazně menší, kolem 2 až 3 cm.

Jak funguje tato technika zvětšení prsou minimálním otvorem?

Zvětšení prsou touto metodou vyžaduje určité technické předpoklady: plastický chirurg musí být schopný připravit (vypreparovat) přesnou kapsu pro umístění implantátu tímto malým řezem a také prsní implantáty, které jsou pro umístění minimálním otvorem vhodné.

Aby bylo možné vložit implantáty tak malým řezem do připravené kapsy, musí chirurg použít speciální insertní sáček. Jedná se o velmi inovativní lékařský nástroj – sterilní sáček ve tvaru trychtýře (velmi podobný třeba sáčku na zdobení cukroví), pomocí kterého je malým otvorem během operace silikonový implantát trochu silou protlačen do prsu.

Jaké jsou, kromě malé jizvy, další benefity operační techniky minimal scar?

„Vzhledem k tomu, že je implantát vložen do prsů přes sterilní sáček a nedotýká se tkání v okolí řezu, nehrozí, že by na něm ulpěla jediná kožní bakterie a riziko rozvoje infekce kolem implantátů je zcela minimální. I malá zánětlivá reakce okolo implantátu může vyprovokovat vznik kapsulární kontraktury. Zmiňovaná operační technika tedy aktivně předchází možnému riziku vzniku kapsulární kontraktury a s ním spojenými komplikacemi,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D., přední český plastický chirurg.

MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D. na operačním sále.

Je možné zvětšení prsou minimálním otvorem jakýmkoli typem prsního implantátu?

Tuto techniku je možné použít s prsními implantáty, jejichž obal je vyrobený tak, aby i při největší zátěži při vkládání tlakem tak malým řezem zůstal nepoškozený. Také silikonový gel musí mít specifické vlastnosti – implantáty musí být dostatečně měkké, aby je bylo možné stlačit při vložení insertním sáčkem a přitom aby jejich stlačením nedošlo k žádnému poškození, ani změně tvaru implantátu.

Jaký čekat výsledek po zvětšení prsou implantáty s nejmenší jizvou?

Díky dokonalé kohezivitě a měkkosti gelu uvnitř použitých implantátů jsou výsledkem operace na pohled i pohmat zcela přirozená prsa, na kterých téměř nikdo nepozná, že byla zvětšena silikonovými prsními implantáty. I když jste štíhlá a budete ležet na zádech na pláži nebo zvednete ruce nad hlavu, prsa budou vypadat přirozeně. Po celkovém zhojení a vyzrání je výsledná jizva díky své drobné velikosti (2-2,5cm) téměř neviditelná, což klientky velmi vítají.

Je pooperační péče po tzv. minimal scar zvětšení prsou v nějaké ohledu jiná?

Po zvětšení prsou touto technikou je třeba respektovat a dodržovat všechna pooperační doporučení, která platí pro augmentaci obecně. Tedy prvních 7 dní od operace dodržovat klidový režim, nezdvihat ruce nad hlavu, nenosit nic těžkého, spát v poloze na zádech a nosit speciální kompresní podprsenku 24 hodin denně. Od druhého týdne je možné se vrátit k běžným denním činnostem a pracovním povinnostem, pokud jsou fyzicky nenáročné povahy. Kompresní podprsenku bývá možné odložit kolem 5. – 6. týdne a postupně se vracet ke sportovním aktivitám (při nich však kompresní podprsenku používat).

V této době jsou již jizvy také dobře zhojené a dle doporučení operatéra je více než vhodné o ně pečovat pravidelnými tlakovými masážemi a také je pravidelně promazávat (např. lékařskou vazelínou).

Tím, že operační ranka byla výrazně menší a implantát byl do prsu dáván zcela sterilně za pomocí insertního sáčku, což maximálně snižuje riziko vzniku infekce, tak i hojení jizev bývá rychlejší a bez komplikací, než tomu může být u operačních řezů rozsáhlejšího rozsahu.

„Každopádně i zde platí, že konečný vzhled a tvar prsou, stejně tak i jizev, lze posoudit nejdříve půl roku od operace, kdy jsou prsa již zcela bez otoků, měkká, implantáty dobře usazené a jizvy vybledlé,“ připomíná MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.

Zaujala Vás technika zvětšení prsou s malou jizvou? Máte další otázky? Pro objednání se na konzultaci či odeslání dotazu operatérovi, MUDr. Krejčovi, můžete využít formulář zde:

Objednat se

 

Ohledně metody augmentace prsou s malou jizvou se můžete obrátit i na další atestované plastické chirurgy proškolené v této operační technice:

MUDr. Petr Hýža, Ph.D.

MUDr. Juraj Payer, PhD.

MUDr. Ján Pilka

MUDr. Jiřina Šilhánková

MUDr. Martin Molitor

MUDr. Martin Šorma

MUDr. Peter Mertan

MUDr. Igor Slaninka, Ph.D.

 

Zaujala vás metoda vložení prsních implantátů metodou Minimal Scar? Chcete se o ní dozvědět více? Podívejte se na foto průvodce operací krok za krokem.

 

To top