Ženská prsa se mohou výrazně změnit následkem těhotenství a kojení, kdy dochází k úbytku prsní žlázy. Prsa mění objem i tvar, buď se zmenší nebo se vyprázdní a poklesnou. Po dětech si ženy přejí mít podobně pevná a často o něco větší prsa než měly před prvním těhotenstvím. Povislá prsa také mohou být důsledkem výraznějšího úbytku na váze, přibývajícího věku a působení gravitace.

Pokud je pokles prsou takový, že bradavka je níže než podprsní rýha, je téměř jisté, že plastický chirurg bude muset provést vedle augmentace také modelaci prsou (zpevnění prsou).

Konzultace před modelací prsou s augmentací

Plastice prsou vždy předchází osobní konzultace s plastickým chirurgem, během které lékař zhodnotí stav poprsí a s ohledem na přání a představy klientky doporučí nejvhodnější operační postup, typ a velikost implantátů a také způsob umístění implantátů. Během konzultace by měla žena získat i informace o průběhu samotné operace, anestezii, o pooperačním hojení a režimu, jaký je třeba po plastice prsou dodržet, aby rekonvalescence proběhla co nejlépe. Důležité je také seznámení se s možnými riziky a komplikacemi, ke kterými v souvislosti s operací prsou může dojít.

Pokud chce mít žena lepší představu o tom, jak její poprsí může po operaci vypadat, je možné využít 3D vizualizaci.

ZJISTIT VÍCE O 3D VIZUALIZACI: 3D MotivaImagine

Před plastickou operací prsou

Modelace prsou s augmentací je zákrok probíhající v celkové anestezii a tak základním předpokladem je dobrý zdravotní stav. Plastickému chirurgovi musíte přinést výsledek předoperačních vyšetření u praktického lékaře nebo internisty, který potvrdí, že plánovanou operaci v celkové anestezii můžete podstoupit. Jejich součástí je vyšetření srdce (EKG), laboratorní vyšetření krve a moči. Ženám, které vícekrát kojily a ženám nad 35 let, se před operací doporučuje i mamografické nebo ultrazvukové vyšetření prsů.

Tři týdny před operací neužívejte léky, které ředí krev a další léky, které vám určí lékař. Vhodné je i vysazení hormonální antikoncepce, jejíž užívání může zvyšovat riziko vzniku trombózy či embolie.

Průběh modelace s augmentací

Během modelace a zvětšení poprsí upravuje plastický chirurg velikost a tvar prsní žlázy a odebírá nadbytečnou kůži, která není potřeba k překrytí prsních implantátů. Operace probíhá v celkové anestezii a trvá jeden a půl až dvě hodiny. Výsledná jizva má tvar kotvy, vede kolem bradavky, od ní kolmo dolů, kde se napojí na jizvu v podprsní rýze. U modelací malého rozsahu může být jizva jen kolem bradavky.

Při zpevnění prsou se zvětšením implantáty je možné do jisté míry korigovat i případnou asymetrii (rozdílnost) velikosti mezi oběma prsy.

VÍCE INFORMACÍ O PRŮBĚHU OPERACE PRSOU: Operace zvětšení prsou

Hojení a režim po zvětšení prsou s modelací

Po plastice prsou se zvětšením zůstává pacientka na klinice obvykle do druhého dne. Během prvních 4 až 6 týdnů po zákroku (dle doporučení svého operatéra) musí nosit celodenně kompresní podprsenku, tedy i během spánku. Speciální pooperační podprsenka vyvíjí na prsa správný tlak, což jednak pomáhá udržet implantát na správném místě, ale také redukuje výskyt hematomů a otoků a napomáhá i správnému hojení jizev.

Během prvních dní po operaci je doporučeno odpočívat a vyhnout se jakýmkoli náročným aktivitám. Pro lepší komfort je možné užívat volně dostupné léky pro tlumení bolesti (analgetika). V prvních týdnech po zákroku je vhodné v spát poloze na zádech nebo v polosedu. Při nekomplikovaném hojení se lze postupně vrátit k běžným činnostem, i k těm pracovním (u sedavého, fyzicky nenáročného zaměstnání), cca po 2 až 4 týdnech. Náročnějším činnostem, včetně cvičení a sportu je nutné se vyhnout po dobu 6 až 8 týdnů.

Kompresní podprsenku lze odložit po 3 až 6 měsících. Záleží na průběhu hojení a doporučení vašeho lékaře. Určitě je vhodné prsa dále chránit fixací pomocí vhodné pevné sportovní podprsenky při fitness i dalších sportovních aktivitách, zejména při těch, kdy tělo (a poprsí) čelí otřesům, jako např. při běhu nebo skákání.

Do úplného zhojení je třeba vynechat saunu, solárium či návštěvu páry. Plavání, stejně jako další aktivity namáhající prsní svaly, nejdříve po 8 týdnech.

Péče o jizvy po plastice prsou

V prvních dnech po operaci je nutné zajistit, aby se do hojících se ran nedostala infekce. Prvotní zahojení jizev obvykle trvá 7 – 10 dní. Počítejte s tím, že jizvy mohou být viditelné po dobu několika měsíců. Je důležité o ně správně pečovat, aby se minimalizoval výskyt komplikací. Plastický chirurg vám doporučí, od kdy byste měla začít provádět tlakové masáže. Jizvy je třeba pravidelně promazávat vhodným mastným krémem (např. lékařskou vazelínou) nebo lze použít speciální hojivé proužky/náplasti na jizvy, které zakoupíte v lékárně. Zcela zásadní je jizvy intenzivně chránit před slunečním svitem opalovacími krémy s ochranným faktorem SPF 50+, aby nedošlo k hyperpigmentaci (zhnědnutí) jizev, které se pak obtížně koriguje.

Pokud v průběhu hojení zaznamenáte jakékoli známky infekce nebo zhoršení stavu jizev, je třeba bez prodlení kontaktovat lékaře.

Možné komplikace spojené s plastikou prsů

S modelací prsou se zvětšení implantáty, stejně jako s jakoukoli jinou operací, jsou spojena některá rizika a možné komplikace. Mezi ty běžné patří infekce v ráně, krvácení, problematické hojení, déle trvající otoky či výskyt hematomů. V souvislosti s tímto konkrétním typem operace pak dále např. nestandardní průběh jizvení, asymetrický vzhled prsů nebo problémy spojené s prsními implantáty, např. výskyt kapsulární kontraktury.

ZJISTIT VÍCE: Komplikace po zvětšení prsou implantáty

Je velmi důležité, abyste dodržela všechny rady a doporučení svého operatéra, sledovala svůj stav po operaci a při potížích či pochybnostech lékaře kontaktovala bez odkladu.

To top