Možné spojení prsních implantátů a symptomů různých onemocnění, které údajně mohou vyvolat, je reportováno již od roku 1960. Přestože se čas od času objeví studie, které existenci těchto symptomů potvrzují nebo naopak vyvrací, zatím nemáme jednoznačnou odpověď a toto téma je stále otevřené.

Pro soubor příznaků, jež pociťují ženy se silikonovými prsními implantáty a o kterých se domnívají, že byly způsobeny právě prsními implantáty, se užívá termín “breast implant illness” (nemoc prsních implantátů). Nárůst počtu sledovaných pacientek a zejména komunikace v sociálních médiích vede v poslední době ke stále častějším diskusím týkajícím se této problematiky.

Je třeba se tohoto údajného autoimunitního onemocnění obávat?

Na to jsme se zeptali těch nejpovolanějších – plastických chirurgů, kteří ročně vykonají stovky operací prsou a jejichž rukama tedy projdou stovky klientek.

Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, PhD.

Plastický chirurg kliniky Esthé a kliniky Plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce

„Jako breast implant illness se označuje hromadění několika desítek příznaků u pacientek, které mají silikonové implantáty. V současné době nemáme k dispozici žádné vědecké studie, které by potvrzovaly, že silikonové implantáty jsou příčinou existence symptomů v rámci syndromu breast implant illness.

Potíže pacientek jsou reálné a musíme jim věřit. Otázkou však zůstává, zda jim vyjmutí implantátů od těchto symptomů pomůže. Na základě studií a patofyziologie by jim vyjmutí implantátů pomoci nemělo. Ale jsou pacientky, kterým se po vyjmutí implantátů uleví. Jde o to, že pacientky, které potíže udávají, by je pravděpodobně měly i bez implantátů. Jsou často podobné např. boreliose, EB virose nebo mohou být způsobené spoustou jiných faktorů.“

MUDr. Lucie Zárubová

Vedoucí lékařka Premier Clinic, plastický chirurg a onkochirurg kliniky Plastické chirurgie FNKV

„Obecně je k problému BII doposud velmi málo dostupných dat a v současné době probíhá výzkum. Klientky, kterým byly na základě daných symptomů implantáty vyjmuty, budou sledovány a následně se budou vyhodnocovat krevní parametry a jejich celkový stav. Zatím, dle dostupných informací, se mi jeví, že mnoho věcí je tzv. o hlavě. Pakliže budete šťastná, že implantáty a krásné prsy máte, nebudete jim přisuzovat žádné zdravotní obtíže.

Když vidím svoje klientky na kontrolách po augmentacích celé rozzářené, je to skvělý pocit. Většina klientek, které se na výsledek operace opravdu těší, se i dobře hojí a následně nemívají žádné potíže a svůj vysněný dekolt si naplno užívají.“

MUDr. Juraj Payer, PhD.

Vedoucí lékař kliniky plastické chirurgie

„Reálně jsem se s problematikou BII setkal, nikdy ale u klientek, kterým bych implantáty vkládal já. Vyšetřoval jsem 3-4 klientky, což je v poměru k množství, které mi projde rukama, opravdu malé procento. Relativně raritní, málo častá nemoc. Momentálně je to hodně živené téma u mediálních kampaní (viz YT), ale realita (medicínský podklad) je zatím taková vágní. Dodnes nebyl nikdo schopný se shodnout na tom, jak moc je absolutním důvodem implantát. Jestli spouštěč není samotná operace a především psychika klientky.

Když se podíváte na klasický příklad pacientek s BII, tak to jsou holky, ženy, kalifornské jogínky, které ještě 10 let zpět byly partygirls a teď prostě mají děti, usadily se, řeší úplně jiné věci a teď jsou zaměřené spíše duchovně, řeší spirituální věci a začíná jim vadit, že augmentace byla jenom nějaká marnivost a vůbec se s tím neztotožní. Nebo kombinace faktorů – reakce těla, stres operace, cizí těleso, dispozice k autoimunitnímu procesu – tělo produkuje látky samo proti sobě. BII může mít všechny možné symptomy světa. Většina těch, co má tento problém, jsou klientky, které mají starší implantáty plněné solným roztokem, my v Evropě to používáme minimálně.“

Při vyjmutí implantátů kvůli BII se nedoporučuje odstranění kapsy (tkáň kolem toho je zdravá ) a toto většina pacientek poptává.

Mám pocit, že je to téma spíše pro média než realita. Vyjmul jsem asi u 2 pacientek implantáty a údajně jim to pomohlo, symptomy odezněly. Ale to nebyly takové ty klasické příklady, že by měly najednou 10 symptomů, spíš jenom takové drobnosti. Je pro mě hodně obtížné hodnotit do jaké míry se jedná o psychosomatickou nemoc (duše + tělo).”

Doc. MUDr. Martin Molitor, Ph.D., MBA

Přednosta Kliniky plastické chirurgie FN Bulovka, plastický chirurg v Art Ethic Clinic

Jaký postoj máte k problematice Breast Implant Illness, kterou velká část plastických chirurgů vnímá jako „neexistující“?

Na úvod je nutné říct, že BII není uznaná diagnóza, tedy definovaná nemoc, ale jedná se o všeobecně užívaný název pro různé kombinace nesourodých zdravotních potíží, které se vyskytují u žen s prsními implantáty. Také musím uvést, že si sice povídáme o BII, nicméně stejné příznaky mohou mít i pacienti po implantaci břišní síťky u velkých kýl, pacienti s ortopedickými implantáty, vaginální páskou u inkontinence moči apod.

První příčinou, proč se hodně plastických chirurgů brání BII uznat, je to, že rozsáhlé výzkumy na stovkách tisíců žen prokázaly, že prsní implantáty nezpůsobují přímo žádnou nemoc. Druhou příčinou je to, že stejné příznaky – a stejně často – mají i ženy s implantáty jinými než silikonovými, a dokonce i ženy bez jakýchkoliv implantátů. Třetí příčinou je to, že silikon je vlastně všude, v deodorantech, kosmetice, používá se v potravinářství – a BII by asi měli mít všichni.

Příčiny, proč ale já považuji za moudré se BII zabývat a ženy neodmítat, ale po důkladném vyšetření a probrání všech aspektů jim vyhovět, jsou dvě. Prsní implantát je cizí těleso, které navíc může mít kolem sebe bakteriální vrstvu. Obojí může stimulovat imunitní systém a vést k chronickému zánětu, který se u geneticky disponovaných lidí může projevit příznaky typickými pro BII. Druhou příčinou je to, že u drtivé většiny žen s BII dojde po vyjmutí implantátů k úplnému nebo částečnému odeznění příznaků, a to je zásadní.

Čeho se však nyní hodně obávám, je jakási kampaň o BII, která může vést k tomu, že hodně citlivějších žen s prsními implantáty, které jsou naprosto spokojené, ale mají nějaké drobné zdravotní potíže, mohou začít tyto potíže přisuzovat implantátům. Potíže se mohou po masáži medií a sociálních sítí stupňovat a tyto ženy to přinutí zbytečně podstoupit operaci k odstranění implantátů.

Setkal jste se s BII ve své praxi?

Zde jenom znova připomínám, že nelze mluvit o definované nemoci. A ano, setkal jsem se s BII, už jsem několik žen s BII operoval a další operace mě čekají. Zatím pouze v jednom případě se jednalo o klientku, které jsem implantáty vkládal do prsou před několika lety já. Každá klientka měla jiné příznaky a zatím všechny uvádějí významné zlepšení po operaci a jsou spokojené i s estetickým výsledkem.

Je něco, co byste v přístupu k této „nemoci“, případně samotným prsním implantátům, rád změnil?

Samozřejmě nemám radost, že se setkáváme s BII, protože primárním účelem prsních implantátů je zlepšení psychosociálního zdraví žen, jejich spokojenosti – což je u BII negováno. Nicméně každý nový poznatek mě někam posouvá a jsem za to rád. Již před několika lety jsem do konzultace a poučení před operací s použitím prsních implantátů přidal i informace o BII, takže každá moje klientka před operací o této možnosti ví.

Zatím nemám co na svém postoji k prsním implantátům změnit. Jejich použití pro rekonstrukce nebo pro estetické operace prsou je schváleno s přiměřeným rizikem, koneckonců je to tak u všech implantátů, například ortopedických.

A je potřeba zdůraznit, že stále je podstatně více pacientek a klientek, které mají z prsních implantátů významný benefit, než těch, které mají tak závažné zdravotní potíže, že je vhodné implantáty odstranit.

Rozhovor s MUDr. Molitorem – zdroj Refresher, 1. 12. 2023


Evidované symptomy spojené s BII

  • Centrální nervová soustava – Ztráta paměti, mozková mlha, závratě, bolesti hlavy, migrény, tinnitus
  • Muskuloskeletální – Bolesti svalů a kloubů, necitlivost nebo mravenčení horních i dolních končetin, fibromyalgia, neuralgia/pálivá bolest, odbarvení rukou a chodidel, pomalá regenerace svalů po výkonu
  • Imunitní / zánětlivé – Autoimunitní onemocnění – Raynauds, Hashimotos, RA, sklerodermální, SLE, Sjogrens, MCTD, MS, opakující se infekce, náhlé potravinové intolerance a alergie, lymfatické uzliny
  • Zažívací – Časté močení, problémy s játry a ledvinami, snížené libido, UTI, reflux, gastritida, snížení/zvýšení hmotnosti, náhlá dehydratace, dysfunkce jater, prosakující střevo, IBS, olověná pachuť, ztížené polykání, pankreatitida, onemocnění žlučníku
  • Kožní – Padání vlasů, suchá pokožka, suché vlasy, kožní vyrážky
  • Psychologické – Úzkosti, deprese, panická ataka, strach ze smrti
  • Kardiorespirační – Dušnost, tlukot srdce, arytmie, bolesti srdce, kašel, zahlenění

Více informací viz Informovaný souhlas k mammární implantaci.

Názor na BII?

Odpovídá renomovaný lékař plastické chirurgie, MUDr. Juraj Payer, PhD. (IG – @juraj.payer), v podcastu @terapie_s_marii_

„Nebýt sociálních sítí, většina lidí by se nesetkala s diagnózu BII, nemocí prsních implantátů. Nemůžeme se tvářit, že tento problém neexistuje, samozřejmě existuje. ALE těžko říct, jestli je větší problém samotná diagnóza, která je dle nejnovějších medicínských a vědeckých podkladů těžce definovatelná a tedy ty těžkosti jsou nespecifické. Může tam těch příčin být více, ne jenom samotný implantát, na tyhle příznaky.

Anebo, jestli není větší problém to, že se to popularizuje v rámci různých skupin a profilů na sociálních sítích, které vedou laici bez jakéhokoliv lékařského vzdělání plastické chirurgie anebo ti, kteří se v plastické chirurgii až tak neprosadili. Tedy větší problém může být samotná ta popularizace.

Znáte nocebo efekt? Ten funguje stejně jako placebo efekt. Vyjmeme implantáty, žena věří, že jí to pomůže a pomůže. Ale když se podíváme na statistiky, studie Evidence-based medicine, tak ty nám jasně ukazují, že stejné problémy zažívají ženy jak s implantáty, tak i s jakoukoliv jinou operací prsou (modelace, redukce, rekonstrukce), ale i ženy bez jakéhokoliv zásahu do prsou.

Stává se mi, že jsem vyjmul implantáty, ale po čase žena přijde znovu na zvětšení, augmentaci, protože se necítí spokojená, sexy.

Každý chirurg by měl určitě ženu vyslechnout, podpořit, ale nejdříve jí zkusit pomoci jinak a až jako poslední možnost udělat vyjmutí implantátů, explantaci.

Kdyby ženy nebyly tolik ovlivněny dnešním on-line světem, bylo by méně explantací.

Chtěl bych říct, že výše uvedené neznamená rupturu nebo kapsulaci implantátu, to není nemoc prsních implantátů, avšak nejčastější pooperační komplikace.

Naštěstí dnešní výrobci implantátů poskytují už takové záruky, kde i tento “problém” je zohledněn, jako například záruka v programu JOY – Women´s choice program.“

To top