Zvětšení prsou patří celosvětově mezi nejoblíbenější estetické operace. Augmentaci nejčastěji vyhledávají ženy ve věku 18-34 let, které nejsou spokojené s velikostí či tvarem svých prsou. Zákrok může podstoupit každá dospělá žena, pokud je fyzicky zdravá a má od této estetické operace realistická očekávání.

Zvětšení prsou se provádí v celkové anestezii, obvyklá doba trvání operace je 1 až 2 hodiny. Prsa se většinou zvětšují silikonovými implantáty, které se umístí pod prsní žlázu nebo pod sval.

Výběr typu a velikosti prsního implantátu a jeho uložení závisí na požadavcích a individuálních tělesných předpokladech pacientky a rozhoduje o něm plastický chirurg během konzultace před zákrokem.

Hospitalizace po operaci trvá obvykle 1 až 2 dny, rekonvalescence při nekomplikovaném hojení 7 až 14 dní.

Po augmentaci prsů je po dobu 4 až 6 týdnů nutné nosit speciální kompresní podprsenku, v prvních dnech po operaci 24 hodin denně, včetně spánku. Pooperační podprsenka tlačí na prsa a pomáhá udržovat implantáty na svém místě. Tím se minimalizuje pohyb implantátu a snižuje se riziko komplikací: vznik hematomu, otoků, krvácení nebo kapsulární kontraktury.

Typy prsních implantátů

Nejrozšířenější typy prsních implantátů jsou silikonové implantáty. Mají vysokou viskozitu, vypadají a působí přirozeně. Existuje několik tvarů silikonových prsních implantátů, které jsou pro augmentaci prsou běžně používány.

Nejčastějšími tvary jsou kulatý a anatomický. Kulaté implantáty mají kruhový tvar a jsou vhodné pro vytvoření plnosti a objemu, což zlepšuje celkový tvar prsou. Tyto implantáty jsou také vhodné pro ženy, které chtějí výraznější zdůraznění dekoltu.

Anatomické implantáty mají tvar více podobný přirozenému tvaru zralého prsu. Jsou vhodné pro ženy, které chtějí výsledný tvar prsou co nejvíce přirozený a také pro ženy s odlišnými tvary prsou nebo pro ty, které požadují rekonstrukci prsu po chirurgickém zákroku.

Mezi novou generaci prsních implantátů patří ergonomické implantáty. Jde o speciální typ prsních implantátů, který byl navržen tak, aby imitoval přirozený tvar prsu a přizpůsobil se pohybům těla. Je vyráběn z pružného a měkkého silikonového gelu, který umožňuje implantátu lépe kopírovat pohyby těla. Ergonomický prsní implantát tak zajišťuje, že i prsa zvětšená implantáty působí přirozeně.

Při augmentaci se silikonové implantáty umisťují nejčastěji pod prsní žlázu (subglandulární umístění), pod sval (submuskulární umístění) nebo se využívá kombinace obou těchto operačních přístupů. Každý z nich má své výhody a nevýhody, výběr závisí na individuálních potřebách a přáních klientky a doporučení plastického chirurga.

Konzultace s plastickým chirurgem

Při výběru nejvhodnějšího typu prsních implantátů, operačního přístupu a uložení implantátů je důležité zvážit individuální potřeby a přání klientky, stejně tak i její fyzickou konstituci, výchozí velikost a tvar prsou a v neposlední řadě i kvalitu kůže prsou. Osobní konzultace s plastickým chirurgem je nezbytná a zcela zásadní. Každý typ implantátu i jednotlivé operační přístupy mají své výhody a nevýhody a rozhodnutí o výběru by mělo být založeno na pečlivém zvážení všech možností a rizik.

To top