Estetické plastické operace bohužel dělají i lékaři bez dostatečné erudice a praxe, výsledky pak mohou být žalostné a někdy také obtížně napravitelné. Aby estetická plastická operace dobře dopadla, musí ji provádět zkušený a atestovaný plastický chirurg. Čím více operací během roku vykoná, tím větší máte jistotu, že tu vaši nepokazí. Před augmentací je třeba s vybraným lékařem probrat všechna pro a proti a poté dbát jeho doporučení.

DOPORUČUJEME: Vyberte si atestovaného plastického chirurga

Kdo smí v ČR vykonávat estetické plastické operace

U plastických operací hrazených z veřejného zdravotního pojištění prověřuje potřebnou erudici a praxi lékaře k provedení operace zdravotní pojišťovna. V případě lékařů provádějících výkony estetické plastické chirurgie, které zdravotní pojišťovny nehradí, na to nedohlíží nikdo. Operace, které si pacient hradí sám, včetně zvětšení prsou prsními implantáty, tak může dělat téměř kterýkoli lékař, plastiku prsou třeba pediatr.

Kompetence a erudici operatéra si tak musí ohlídat samy pacientky. V případě, že výběru plastického chirurga nevěnují dostatečnou pozornost, hrozí jim řada zbytečných komplikací a neuspokojivý estetický výsledek. Může se dokonce stát, že lékař bez potřebných znalostí a zkušeností estetickou operaci zkazí a poté ji „napraví“ další operací a výsledek pak může být ještě horší a obtížněji napravitelný. Špatně řešená komplikace může mít trvalé následky.

Plastický chirurg, který tvrdí, že nemá komplikace, buď neoperuje nebo lže

Statistiky jsou neúprosné a pokud chirurg intenzivněji operuje, komplikace se občas objeví. Podstatné však je, kolik takových komplikací nastane a jak je operatér dokáže zvládnout. Proto je během rozsáhlé přípravy plastického chirurga věnován prevenci a řešení případných komplikací velký prostor.

Zásadní rozdíl mezi plastickými chirurgy a těmi, kteří dělají estetické operace bez dostatečného odborného vzdělání je v kvalitě přípravy a v přístupu k řešení komplikací.

Jaké komplikace po zvětšení prsou implantáty musí lékaři nejčastěji řešit?

Mezi nejčastější komplikace po augmentaci patří krvácení, infekce, poruchy hojení rány, kapsulární kontraktura, rotace implantátu, vznik hypertrofických nebo keloidních jizev, alergická reakce nebo žilní trombóza.

VÍCE INFORMACÍ: Zjistit víc o komplikacích spojených s prsními implantáty

Pokud operaci provádí nekompetentní lékař bez dostatečných zkušeností, často tyto komplikace neumí správně řešit, což může mít tragické následky.

To top