Aneb co všechno jste kdy chtěla vědět o zvětšení prsou pomocí implantátů, ale bála jste se zeptat…

Pokud uvažujete o zvětšení prsou, jdete na konzultaci většinou s určitou představou, jak by vaše prsa měla po zákroku vypadat. Nikdy ale nevíte, na jakého plastického chirurga narazíte. Víte, podle čeho se ve výběru operatéra řídit? A jak poznáte, že je konzultace informačně plnohodnotná a že je vaše volba chirurga i prsního implantátu správná?

Můžete narazit na plastického chirurga, který je spíše komerčně naladěný a splní vám každé vaše přání i s tím, že sám ví, že je vyšší riziko komplikací.

Pokud komplikace nastanou, řekne vám, že jste to tak chtěla.

Nebo si můžete vybrat takového chirurga, který s vámi při konzultaci poctivě probere vaše úvahy o zvětšení prsou z mnoha různých úhlů pohledu a společně pak v diskuzi naleznete rozumné východisko.

Je jistě dobré si plastického chirurga vybrat spíše na základě doporučení někoho, kdo u něj již zákrok podstoupil, než na základě komerční reklamy.

Shrnuli jsme pro vás hlavní oblasti, které by měly být na konzultaci s plastickým chirurgem probrány, a nabízíme vám tipy, jak takového správného plastického chirurga vybrat, abyste s výsledkem byla opravdu spokojena. Nezapomeňte, že na prvním místě jde vždy a jen o vás! ☝

V článku o konzultaci na zvětšení prsou se dozvíte:

✅ Jak spolu souvisí zvětšení prsou a mateřství

✅ Jaký zvolit ideální prsní implantát

✅ Jaké mohou nastat komplikace a jaká jsou hlavní rizika

✅ Jaký můžete očekávat reálný výsledek

✅ Proč je důležité se ptát a ptát a ptát…


✓ Zvětšení prsou a mateřství

Plastický chirurg by se měl zabývat vaším celkovým zdravotním stavem a zda z něho vyplývají nějaká rizika pro zákrok. Zvláště pak by se měl zaměřit na anamnézu onemocnění prsou u vás a ve vaší rodině.

Před operací byste měla podstoupit minimálně preventivní ultrazvukové vyšetření prsou, dále je důležité jestli v dohledné době plánujete mateřství nebo jsou vaše prsa již po kojení.

Samozřejmě je možné kojit se všemi druhy a typy implantátů, ale při každém kojení prsní žláza projde několika fázemi, které mohou mít vliv na pozdější tvar a objem prsou.

Proto je mnohdy rozumné operaci odložit až po kojení.

✓ Víte, jaký zvolit prsní implantát? 

Při konzultaci byste se měla dozvědět, který operační přístup je ve vašem případě nejvhodnější a jaké uložení implantátů (pod prsní sval nebo pod žlázu) je lepší konkrétně pro vás a proč. Zde se bere v úvahu tělesná konstituce, současný stav prsou, sportovní aktivity a možné další vlivy.

Dále byste měla být seznámena s operačním postupem, průběhem pooperačního období a z toho vyplývajícími fyzickými omezeními. Toto je nutné brát v úvahu při plánování termínu operace.

Rovněž byste měla být upozorněna na všechna možná rizika zákroku a to jak krátkodobá, tak vyplývající z toho, že implantáty jsou v těle dlouhou dobu. Měla byste zjistit, jak vámi zvolený chirurg řeší své možné komplikace.

✓ Zvětšení prsou – jak bude vypadat výsledek?

Operace by měla docílit vyvážení vašich tělesných proporcí a výsledek by měl působit přirozeně.

Váš potenciální operatér by vám měl nějakým způsobem demonstrovat, jak asi vaše prsa budou po zákroku vypadat. Rozhodně byste se neměla nechat uchlácholit sdělením nějakých mililitrů. K ukázce toho, jak budou vaše prsa po zákroku vypadat slouží různé metody.

Jednou z nich je použití tzv. zevních sizerů, které jsou možná hmatatelnější než další alternativa – počítačové zobrazovací metody (3D animace). Bohužel stále existuje skupina pacientek, které požadují nadměrné velikosti a nevadí jim nepřirozený vzhled a ani častější komplikace s tím spojené.

Toto by se vám plastický chirurg – lékař měl pokusit rozmluvit, eventuálně zákrok, o kterém předem ví, že je do budoucna rizikový, odmítnout provést.

K tomu, aby byly splněny vaše požadavky a docílen přirozený vzhled existuje celá škála různých typů, velikostí a tvarů implantátů. Měla byste vybírat jen z těch nejkvalitnějších a pokud vám plastický chirurg nějaký tvar o kterém si myslí, že je pro vás vhodný, doporučí, měl by vám vždy vysvětlit proč.

VÝSLEDEK: Ukázky výsledků některých operací

✓ Jaká mohou vzniknou rizika při zvětšení prsou?

Aby byla rizika přiměřená, měl by váš lékař vzít v úvahu, jaké sportovní aktivity vykonáváte, jestli nejsou příliš náročné na zatěžování prsního svalu (např. posilovna) a jak náročné jsou na otřesy (např. běh, jízda na koni).

Lékař by měl rovněž zvážit vaši tělesnou konstituci a toto by mělo hrát roli ve výběru tvaru a velikosti implantátu. Je celkem jasné, že pokud máte málo vlastní tkáně a použijí se těžké a objemné implantáty, koledujete si o relativně brzké komplikace.

Některé mýty přetrvávají i pod vlivem nepřesných reklam, například „doživotní implantáty“. I u těch nejkvalitnějších použitých implantátů je riziko cca 3%, že nastanou poměrně záhy po operaci komplikace.

Dále statistika říká, že v 70 % případů si pacientky nechávají implantáty z různých důvodů měnit mezi desátým a patnáctým rokem od augmentace.

Existuje i skupina pacientek, kterým vydrží implantáty zcela bez problémů i déle než patnáct let. V každém případě by měly být nejen implantáty, ale i prsní žláza monitorovány během preventivních vyšetření.

✓ Vaše dotazy jsou důležité!

Při konzultaci se nebojte ptát na vše, co vás napadne, neboť je velmi důležité, abyste zcela porozuměla tomu, co vás v dobrém i ve zlém čeká. Vaše dotazy mohou posloužit také k nalezení rozumného kompromisu mezi tím, co chcete vy a tím, co chirurg navrhuje jako bezpečné.

DOPORUČUJEME článek: Jak si správně vybrat operatéra u zvětšení prsou

✓ Víte, proč si necháváte zvětšit poprsí?

Ještě jednou se zamyslete, zda opravdu potřebujete k životu větší prsa a tento zákrok podstupujete proto, abyste byla spokojená a měla více sebedůvěry. Pokud operací prsou chcete řešit jiné – zástupné problémy, věřte, že tím je nevyřešíte. Také je velmi důležité, abyste měla plnou důvěru ve vašeho operatéra. Pokud vám není sympatický nebo vám jiným způsobem „nesedí“, neváhejte a zkuste jít na konzultaci k někomu jinému. Výsledkem celého zákroku by měla být především vaše spokojenost a plnohodnotnější a šťastnější život, při zachování minimálních dlouhodobých rizik se zákrokem spojených.

To top